ANDORA

Mažų kainų, mokesčių ir aukšto socialinio saugumo valstybė

Ekonomika

Andora žinoma ir kaip mokesčių rojus, nes jie arba labai maži, arba jų iš viso nėra, tai laisva ekonominė zona, tad valstybę garsina ir žemos kainos.

Kuomet po Antrojo pasaulinio karo Andoros vyriausybė atšaukė mokesčius prekėms, čia pradėjo plūsti milijonai pirkėjų iš Vakarų Europos.

Ši šalis – apsipirkimo sostinė, iki šiol vilioja žemomis elektronikos prekių, parfumerijos, grožio prekių, alkoholinių gėrimų, tabako gaminių, bei kitų prekių kainomis.

Dvidešimtojo amžiaus 60-aisiais šalyje įvyko ekonominis bumas, teisinga politika ir minimalūs muito mokesčiai prekėms išvedė šalį į lyderiaujančias pozicijas regione, kurias dar labiau sustiprino slidinėjimo kurortų populiarumas. Čia svarbiausia – turizmas ir prekyba, pinigai ir mokesčių rojus. Kunigaikštystė garsi palankiais mokesčių įstatymais ir muitų taisyklėmis, kurie sukuria idealias sąlygas prekybos ir paslaugų sferos vystymui.

Andoroje nėra nedarbo. Nors šalis nepriklauso Europos Sąjungai (ES), ji naudojasi specialiu statusu, suteikiančiu visas privilegijas ir funkcijas, galiojančias ES. Andora neturi savos valiutos, sėkmingai naudoja eurą. Andoros ekonomika didžiausias įplaukas gauna iš turizmo, kalnų slidinėjimo kurortų ir bankų, kurių šalyje yra penki. Tai „Credit Andorra“, „Banca privada d’Andorra“, „Andbank“, „Morabank“ ir „Banc Sabadell d’Andorra“.

Čia nėra banko indėlių apmokestinimo, išskyrus kelių Europos Sąjungos valstybių piliečius, kuriems taikomas šis mokestis. Tačiau visi užsienio piliečiai Andoroje kas metus moka po 400–500 eurų už banko sąskaitų aptarnavimą.

Andora itin palanki žmonėms, kurie nenori, kad būtų viešinama informacija apie jų finansus – klientai bankų dokumentuose žymimi ne pavardėmis, o tam tikrais numeriais. Sąskaitą atidaryti čia užtrunka apie pusvalandį, bankai nereikalauja ataskaitų, kurios patvirtintų įnešamų pinigų kilmę. Be to, kiekvienas banko klientas, laikantis čia ne mažiau kaip pusę milijono eurų, gauna teisę nuolatos gyventi Andoros kunigaikštystėje.

Svarbiausias šalies pajamų šaltinis – turizmas, svarbiausias turizmo Andoroje variklis – jos laisvoji ekonominė zona, per metus ją aplanko daugiau nei 10 mln. turistų Turizmas sudaro net 80 proc. valstybės biudžeto pajamų ir sudaro 90 % BVP, turizmo industrijoje dirba beveik 90% gyventojų.

Pagrindinė sostinės veikla – turizmas, prekyba, bankininkystė, taip pat daug pajamų teikia mokesčių lengvatos, maži mokesčiai todėl prekes, ypač buitinę techinką, alkoholį Andoroje galima įsigyti pigiai. Andoroje gaminami, alkoholiniai gėrimai, suvenyrai.

Tik nedidelė teritorijos dalis yra skirta žemės ūkiui, todėl maisto produktai daugiausiai importuojami. Savo reikmėms gyventojai užsiaugina javų ir vynuogių. Šalyje sėkmingai auginami galvijai, avys, ožkos, stambūs raguočiai. Šalyje gaminamas labai geros rūšies tabakas.

Andora eksportuoja avininkystės produktus ir mineralinį vandenį. Daugiausiai eksportuojama į Ispaniją ir Prancūziją, o pagrindiniai importo partneriai yra Ispanija, Prancūzija ir JAV.

Pramonė sutelkta tik rajonuose, kur eksplotuojami geležies rūdos, švino, granito, skalūnų ištekliai. Išvystyta medžio apdirbimo pramonė (gaminami baldai). Andora – šalis su aukštu pragyvenimo lygiu ir gera ekologija, iš baskų kalbos šalies pavadinimas Andora reiškia “dykvietė” (andurria). Ir tai yra savotiška tiesa – pramonės mažai