RESPUBLIKANIZMAS – ALTERNATYVA LIBERALIZMUI

Peterburgo Europos institute įvyko konferencija.

Respublikanizmas reiškia piliečių įvairių formų dalyvavimą politikoje ir tai yra alternatyva liberalios atstovaujamosios demokratijos modeliui, kuris šiandien daugumoje šalių patiria krizę, Tokia alternatyva tampa vis aktualesnė ir ją bandoma įgyvendinti besivystančiose šalyse.

Pirmiausia reikia galvoti apie piliečius, o po to apie visa kita

Kur vis dėlto skirtumas tarp liberalios ir respublikinės demokratijos? Liberalai buvo įsitikinę, kad užtenka nukopijuoti Vakarų įstatymus, paleisti lyg ir laisvą rinką ir viskas suveiks savaime, o respublikanizmas sako, kad svarbus žmonių dalyvavimas politinėje sistemoje, o ne tik atėjimas kas ketverius metus prie rinkimų urnų. Jeigu neabejingi piliečiai nedalyvauja, nevyksta kolektyvinė diskusija, tai politinė sistema negali būti visavertė, gerai funkcionuoti.
Respublikanizmas reiškia, kad žmogus yra laisvas, kai pats priima įstatymus, pagal kuriuos ir gyvena, kaip laisvė suprantama tai, kad jis nepapuola po kito savivale, o liberalizmas teigia, kad laisvė negali turėti apribojimų.
Vakarų Europos šalys sukūrė liberalios demokratijos modelį, pagal kurį dvi svarbios institucijos yra rinka ir parlamentarizmas. Svarbiausia rinka, o parlamentarizmas egzistuoja tam, kad leistų rinkai veikti.
Liberalai teigia, kad turi būti užtikrintas individo privatus gyvenimas nuo valstybės ir visuomeninių iniciatyvų. Formalus liberalios demokratijos modelio kopijavimas nedavė rezultatų.
Respublikanizmas pirmiausiai yra paties žmogaus požiūris į save, kad jis yra žmogus, o ne vergas.

Respublikanizmas alternatyva liberalizmui, straipsnis originalus rusų kalba (atsiųsti pdf)

Respublikanizmas alternatyva liberalizmui, radio laida rusų kalba (klausyti mp3)